Domy modułowe, szkieletowe, prefabrykowane – trend czy moda?
Domy w technologii modułowej nie są jedynie chwilowym trendem, a sposobem na tanią budowę własnej nieruchomości.
Na forach internetowych znajdziemy wiele opinii osób, które zdecydowały się na tego typu inwestycje.
Jakie są najważniejsze cechy domów modułowych? Jakie są ich zalety i na co warto zwrócić uwagę?
Domy modułowe wykonane są z prefabrykatów, czyli gotowych elementów wyprodukowanych w fabryce. W zależności do ich wielkości i stopnia wykończenia można wyróżnić dwa rodzaje domów prefabrykowanych:
- w technologii szkieletowej – w tym przypadku w fabryce produkowany jest głównie szkielet budynku, natomiast pozostałe elementy np. wypełnienie ścian w postaci płyt i warstwy izolacyjnej montowane są już na placu budowy; również na placu budowy odbywa się wykończenie budynku;
- w technologii modułowej – polega ona na przygotowaniu w fabryce większych i bardziej kompletnych komponentów budynku np. całych paneli stropowych, czy ścian z zamontowanymi już oknami i drzwiami, które potem wystarczy odpowiednio połączyć na działce. Dzięki temu zakres prac na placu budowy jest ograniczony do minimum.
Domy prefabrykowane można zamówić z różnym sposobem wykończenia – w stanie surowym zamkniętym lub deweloperskim, choć najczęściej wybierane są domy modułowe pod klucz.
Nowoczesne domy modułowe wyróżniają się atrakcyjną stylistyką, która uwzględnia najnowsze trendy w architekturze. Takie budynki są zatem oszczędne w formie, jednak bardzo funkcjonalne i komfortowe w użytkowaniu.
Jeśli chodzi o małe domy modułowe, dominują projekty domów parterowych z poddaszem użytkowym, dzięki któremu można zyskać dodatkową przestrzeń mieszkalną pomimo niewielkiej powierzchni zabudowy. Takie budynki mają prostą bryłę, zazwyczaj pokrytą dachem dwuspadowym. Wśród projektów znaleźć można zarówno niewielkie domki rekreacyjne do 35 m2, jak i nieco większe domy modułowe całoroczne do 70 m2, które można wybudować na działce bez formalności, bo jedynie na zgłoszenie.
Nowoczesne domy modułowe są energooszczędne, dlatego mogą pełnić funkcję budynków całorocznych. Wiele z nich to domy bez pozwolenia, które można wybudować wyłącznie na zgłoszenie.
Do niedawna większość producentów oferowała gotowe domy modułowe bez pozwolenia o powierzchni do 35 m2 i o charakterze rekreacyjnym, ponieważ w świetle obowiązujących przepisów tylko takie budynki można było budować na zgłoszenie.
Od 3 stycznia 2022 r. w wyniku wprowadzenia nowych przepisów uproszczona procedura budowy dotyczy także domów o powierzchni zabudowy do 70 m2. Właśnie dlatego w ofercie wielu firm pojawiły się również gotowe domy modułowe do 70 m2 bez pozwolenia.
Ceny domów modułowych i prefabrykowanych, mogą okazać się znacząco niższe w porównaniu z kosztami dotyczącymi inwestycji realizowanych w oparciu o technologię murowaną. Kluczową rolę odgrywa tutaj także czas budowy. Domy prefabrykowane powstają zaledwie w kilka miesięcy, podczas gdy na budynek murowany trzeba czekać dwa do trzech lat. Tego rodzaju zalety są szczególnie doceniane przez młode rodziny, które szukają szybkiego sposobu na stworzenie własnego budynku mieszkalnego.
Domy w technologii modułowej mogą być wznoszone o niemal każdej porze roku. Jedyną pracą murowaną okazuje się wylanie płyty fundamentowej.
Zalety domów prefabrykowanych i modułowych
To propozycja dla wszystkich, którzy nie chcą tracić czasu na budowę i ponosić ryzyka rozłożonego na długi przedsięwzięcia (dostępność wykonawców, drożejące materiały budowlane itd.). Dlaczego warto pomyśleć o takim domu?
- to najkrótsza droga do własnego domu,
- poszczególne elementy poddawane są surowej kontroli technicznej,
- budynek jest objęty gwarancją i wszelkie usterki będą naprawione na koszt firmy,
- dom jest zbudowany fachowo, bo robotnicy są wyspecjalizowani w danej technologii,
- pogoda ma mniejszy wpływ na przebieg budowy,
- nie musimy zatrudniać inspektora nadzoru,
- prace są czyste, więc posesja nie wymaga po budowie gruntownego sprzątania,
- nie martwimy się ryzykiem kradzieży materiału lub narzędzi,
- możemy zamówić dom całkowicie wykończony i gotowy do zamieszkania.
O czym musimy pamiętać i na co trzeba zwrócić uwagę?
- wymagany jest wygodny dostęp na posesję, gdyż muszą do niej dojechać duże samochody ciężarowe, a często też dźwig. Pojazdom tym trzeba również zapewnić miejsce postojowe,
- musimy mieć zgromadzoną prawie pełną sumę na sfinansowanie inwestycji,
Na koniec warto dodać, że niektóre domy modułowe umożliwiają szybkie złożenie ich i przeniesienie w inne miejsce, co może mieć znaczenie dla tych, którzy co jakiś czas zmieniają swoje miejsce zamieszkania i chcieliby swój dom „zabrać” ze sobą.
Zapytaj nas o szczegóły