Elektromobilność na wyciągniecie ręki – dotacja Mój Elektryk

Jeszcze do nie dawna kojarzone wyłącznie z filmów science fiction, szybciej niż przypuszczaliśmy stały się codziennością na naszych ulicach.

Coraz bardziej popularne i dostępne dla coraz szerszego grona odbiorców – Auta Elektryczne.

Jeśli rozważasz w najbliższym czasie zmianę auta, warto rozważyć zakup „elektryka”, tym bardziej że rząd Polski przygotował pakiet wsparcia nie tylko w postaci „przywilejów” dla posiadaczy samochodów elektrycznych ale również dofinansowanie do ich zakupu w postaci programu Mój elektryk

Celem programu Mój elektryk jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji z silników spalinowych, dzięki ułatwieniu przechodzenia na transport zeroemisyjny. Popularyzacja elektromobilności ma przyczynić się się do poprawy jakości powietrza.

Dla kogo Mój elektryk?

Program dopłat Mój elektryk skierowany jest do wszystkich kierowców zainteresowanych posiadaniem elektryka. Wnioski o dopłaty do samochodów elektrycznych mogą składać:

  • osoby fizyczne (od 12 lipca 2021),
  • firmy, jednostki sektora finansów publicznych, instytuty badawcze, stowarzyszenia, fundacje, spółdzielnie, rolnicy indywidualni oraz kościoły i inne związki wyznaniowe (od 22 listopada).

Bez względu na formę finansowania pojazdu na prąd (zakup, leasing, najem), warunki wsparcia są takie same.

Wysokość dopłat

  • Dla osób fizycznych

W przypadku osób fizycznych dopłata do elektryka wynosi 18 750 zł. Na większe dofinansowanie mogą liczyć kierowcy z Kartą Dużej Rodziny – 27 000 zł.

  • Pozostali wnioskodawcy

Wnioskodawcy, którzy nie są osobami fizycznymi mogą liczyć na dopłaty, których poziom zależy od kategorii pojazdu oraz średniorocznego przebiegu. Mogą się przy tym ubiegać o dofinansowanie więcej niż jednego pojazdu.  Dopłatą może być objęty zakup zarówno samochodów osobowych, jak i dostawczych o zeroemisyjnym napędzie (elektrycznych lub wodorowych).

Dla osobowych elektryków firmowych przewidziano dotację w wysokości 18 750 zł lub nawet 27 000 zł, jeśli deklarowany roczny przebieg pojazdu wyniesie co najmniej 15 tys. km. W przypadku samochodów dostawczych dotacja jest jeszcze wyższa, w zależności od przebiegu rocznego – do 50 tys. zł lub do 70 tys. zł, maksymalnie do 20% lub do 30% kosztów kwalifikowanych kupna samochodu.

Poza dotacją na użytkowników pojazdów elektrycznych czekają przywileje w postaci możliwości korzystania z buspasów i bezpłatnych parkingów w strefach płatnego parkowania.