Regulator napięcia do fotowoltaiki – czy to dobry pomysł ?!

“Poszarpany” wykres produkcji z instalacji fotowoltaicznej, sygnalizujący wyłączenia falownika to koszmar każdego właściciela instalacji fotowoltaicznej. Niestety, wraz ze wzrostem liczby prosumentów, pogarszają się parametry pracy sieci elektroenergetycznej, co prowadzi do niepożądanych zjawisk –  np. do wahań czy wzrostu napięcia w sieci. Wśród osób, których dotyka ten problem coraz popularniejsze stają się (regulatory) stabilizatory napięcia – do fotowoltaiki.

Dlaczego instalacja „się wyłącza”?

Dla bezpieczeństwa! Żeby instalacja mogła wysłać do sieci wyprodukowany prąd, to musi nieznacznie podnieść jego napięcie. Jednak gdy takich instalacji jest dużo, to bardzo szybko napięcie jest za wysokie i instalacja się wyłącza. Jest to frustrujące ale prawda jest taka, że lepiej, żeby falownik się wyłączył, niż żeby zbyt wysokie napięcie w sieci spowodowało awarię czy wręcz spalenie sprzętów elektrycznych. Wyłączenie instalacji ma miejsce, gdy napięcie osiąga wartość 253 V. Jak nie dopuścić do tego, żeby napięcie nie przekraczało tej wartości?

Regulator napięcia rozwiąże problem!

Nie wchodząc nadto w elektroenergetyczne szczegóły, regulator napięcia do fotowoltaiki, czy też stabilizator napięcia do fotowoltaiki to instrument, którego zadaniem jest przywrócenie właściwych parametrów sieci elektroenergetycznej, pozwalających na bezproblemową pracę odbiorników elektrycznych oraz instalacji fotowoltaicznej. Stabilizator napięcia do fotowoltaiki, zwykle ma wyeliminować problem wyłączania się fotowoltaiki przez zbyt wysokie napięcie w sieci. Może także chronić domowe urządzenia przed problemami wywołanymi przekroczeniem nominalnego napięcia fazowego w sieci nn (niskiego napięcia). Mowa tu m.in. o przepalających się żarówkach, sprzętach RTV etc., a także wyższych rachunkach za prąd (w przypadku niektórych urządzeń wzrost napięcia w sieci przekłada się na wyższą moc i w efekcie wyższe rachunki). Zanim napięcie osiągnie krytyczne 253 V, regulator się załącza i nie dopuszcza do wyłączenia instalacji. Część energii jest w tym momencie przekazywana do ogrzania magazynu ciepła, czyli po prostu bojlera. Pozostałą część energii nadal wysyłasz do sieci, a tę przekierowaną przez regulator wykorzystujesz na coś, co i tak potrzebujesz każdego dnia – ciepłą wodę. Co ważne, regulator uruchamia się TYLKO wtedy, gdy ma zapobiec wyłączeniu instalacji. Jeśli masz bardziej efektywne źródło ogrzewania ciepłej wody (np. pompę ciepła), to można tak skonfigurować system, żeby zmaksymalizować wykorzystanie najefektywniejszych form ogrzewania.

Jeśli jesteś zainteresowany skontaktuj się z nami! Pomożemy dobrać odpowiednie urządzenie do Twojej instalacji