Postępująca mechanizacja gospodarstw rolnych, znacznie usprawnia produkcję rolną i pozwala na pomnożenie osiąganych zysków. Jednak wraz ze zwiększonym zapotrzebowaniem na energię elektryczną, rosną także koszty utrzymania gospodarstwa. Dodając do tego stały wzrost cen prądu, opłacenie rachunków staje się dla wielu rolników coraz większym problemem, który w dużym stopniu zmniejsza opłacalność ich działalności. Zatrzymać narastające wydatki może wtedy fotowoltaika dla rolnika.  Często jednak ze względu na charakter pełnionej działalności, nie mogą pozwolić sobie oni na przerwy w dostawie energii (ciągłego zasilania wymagają np. systemy chłodnicze). Zaleca się wówczas wykorzystanie magazynów energii. Dzięki temu instalacja fotowoltaiczna może jednocześnie produkować energię na pokrycie bieżącego zapotrzebowania i w celu ładowania magazynów.

Także coraz więcej przedsiębiorstw korzysta z fotowoltaiki dla firm, dzięki której mogą uniezależnić się od rosnących cen prądu. Obecnie bowiem rachunki za energię elektryczną to spory, comiesięczny wydatek, który stanowi ok. 20% ogólnych kosztów przedsiębiorstw. Zakupem magazynów energii mogą być zainteresowane zwłaszcza te firmy, które wytwarzają energię elektryczną w instalacjach o mocy zainstalowanej wyższej niż 50 kWp. Ponieważ nie spełniając definicji prosumenta, nie mogą korzystać z systemu opustów. Obecnie przedsiębiorstwa w sytuacji, gdy nie są w stanie zużyć bezpośrednio całości wytworzonej energii, wprowadzają ją do sieci. W ten sposób jednak uzyskują za nią cenę z rynku hurtowego, a więc o wiele niższą niż ta, którą płacą, pobierając prąd z gniazdka.

Ponadto, w sieci rozdzielczej każdego operatora występują zakłócenia spowodowane m.in. awariami i zjawiskami atmosferycznymi (zgodnie z prawem OSD nie odpowiada za przerwy krótsze niż 3 minuty). W przypadku przedsiębiorstw, które stosują zautomatyzowany proces technologiczny, zakłócenia te generują ogromne koszty. Aby skutecznie zabezpieczyć się przed takimi zdarzeniami, firmy stosują specjalistyczne systemy zasilania gwarantowanego UPS oraz agregaty prądotwórcze. Jednak rozwój technologiczny i spadek cen magazynów energii otwiera nowe możliwości podejścia do rozwiązywania problemu niewystarczających parametrów jakościowych energii. Systemy magazynowania energii dla dużych odbiorców nazywane są również systemami ESS (Energy Solar Systems), w których wyposażenie wchodzić mogą superkondensatory lub baterie.

W przypadku zarówno gospodarstw rolnych, jak i przedsiębiorstw, magazyny energii spełniają następujące funkcje:

  • regulują moc w przypadku niestabilnej pracy źródeł odnawialnych;
  • pokrywają zapotrzebowanie w szczytowych momentach;
  • likwidują zakłócenia obniżające jakość energii (np. drgania);
  • ograniczają skutki przeciążeń w sieci;
  • zarządzają mocą bierną i regulują napięcie.

Dlaczego magazyn energii

Maksymalizacja zużycia

Niezależność energetyczna

Dostępność

Optymalność

Maksymalizacja zużycia
Maksymalizacja wykorzystania wyprodukowanej energii.
Niezależność energetyczna
Niezależność energetyczna, mamy prąd nawet jeśli nie ma go w sieci.
Dostępność
Możliwość wykorzystania tam, gdzie nie ma dostępu do sieci elektrycznej – domek na działce czy w lesie.
Optymalność
Możliwość wyboru pojemności, w zależności od potrzeb.
Poprzednie
Następne
Nasze instalacje opieramy o wyłącznie europejskie moduły a także znane i sprawdzone światowe marki w zakresie pozostałych komponentów.
Jeśli myślisz o magazynie energii z pewnością zainteresuje Cię też:

Zainteresowała Cię nasza oferta?
Podaj telefon – oddzwonimy!

Wysyłając formularz wyrażam zgodę na wykorzystanie moich danych osobowych w celu realizacji usługi polegającej na kontakcie z pracownikiem GlobalECO.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO) informujemy, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Fundacja GlobalECO z Gdyni.