Piece gazowe
Proces spalania paliwa w kotłach gazowych odbywa się poprzez wymieszanie go z odpowiednią ilością powietrza w takim stosunku, aby powstała mieszanka palna. Teoretycznie produktami spalania powinny być dwutlenek węgla i para wodna. W praktyce dodatkowo wydzielają się jeszcze tlenki węgla lub tlenki azotu. Zawartość w spalinach pary wodnej świadczy o tym, iż zgromadzona jest w niej energia, która jest bezpowrotnie tracona przez odparowanie do komina. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o. W kotłach konwencjonalnych energia ta jest bezpowrotnie tracona, ponieważ ciepła para wodna uchodzi wraz ze spalinami przez komin. Dzięki odzyskanej dodatkowej energii ciepła skraplania, kotły kondensacyjne mają o wiele wyższą sprawność w stosunku do kotłów konwencjonalnych.

Zalety:
- Niska cena nośnika energii - paliwo może być spalane bardzo efektywnie w nowoczesnych kotłach gazowych. Spośród różnych paliw pozwalających na wygodne i bezobsługowe ogrzewanie, to właśnie ogrzewanie gazowe jest najtańsze. Zapewnia więc niezły stosunek jakości do ceny,
- bezobsługowość działania systemu grzewczego,
- ekologiczność i czystość - nie zawiera on bowiem siarki ani cząstek niepalnych, nie ma popiołu i pyłu węglowego,
- niektóre z tych kotłów nie wymagają budowy komina do odprowadzania spalin.
Piece na pellet
Pellet to produkt grzewczy dostępny pod postacią granulatu. Powstaje w wyniku sprasowania pod wysokim ciśnieniem rozdrobnionego drewna, trocin, słomy lub pędów wierzby energetycznej. Jest to paliwo ekologiczne, a podczas jego spalania emisja substancji smolistych jest bardzo niska.
Działanie: Po uruchomieniu podajnika paliwa, pellet trafia na ruszt, gdzie następuje jego rozpalenie. Ze względu na to, że pellet jest łatwopalny, na kotle znajduje się czujnik temperatury oraz zawór wodny, które w razie zbyt wysokiej temperatury gaszą płomienie. Wentylator nadmuchowy z kolei podtrzymuje płomień na ruszcie. Gdy woda w obiegu osiągnie odpowiednią temperaturę, włączony zostaje podajnik paliwa. Proces spalania ma charakter ciągły, ponowne uruchomienie podajnika nastąpi wówczas, gdy temperatura w obiegu spadnie

Korzyści:
- Łatwość instalacji i obsługi,
- niski poziom emisji CO2,
- małe ilości pozostającego popiołu,
- pomieszczenie, w którym znajduje się kocioł łatwo jest utrzymać w czystości.
Jeśli rozważasz zakup nowoczesnego źródła ciepła, z pewnością zainteresuje Cię nasza oferta pomp ciepła. Są to urządzenia wszechstronne. Ich atutem jest m. in. funkcja chłodzenia.
Przy wymianie nieekologicznego źródła ciepła na pompę ciepła możesz ponadto otrzymać dotacje w wysokości do 37 000 z a także szereg innych ulg i korzyści.